watersupply.co.il

המלחמה של משרד הבריאות נגד חברות מים מינרלייםמשרד הבריאות מנסה להיאבק בחברות מים מינרליים ולהחזיר את הציבור לשתות מי ברז. המלחמה עדיין לא הוכרעה אך אפשר להתחיל לראות בה תוצאותבמהלך קיץ 2010 ספגה חברת מי עדן מכה תדמיתית לא פשוטה, כותרות העיתונים ואתרי האינטרנט מיהרו לדווח על זיהום שהתגלה מים מינרלייםבמים שנמכרים בבקבוקי החברה, כתוצאה מזיהום במעיינות מהם שואבת החברה ברמת הגולן.

המכה העלתה את השאלה האם בכלל מתקני מים מינראליים עדיפים על מים מהברז?

כמו להוסיף שמן למדורה, דיווחו העיתונים בנובמבר האחרון, על החלטת עיריות ניו יורק ולונדון, לחייב את התושבים שלהם לשתות מיי ברז ולהפסיק לצרוך מים מים מינרליים.

מעט לאחר מכן, הודיעה גם עיריית תל אביב שהיא הולכת בכיון זה וכעת בישיבות העירייה מוגשים מים מהברז, בנוסף אמור לעלות קמפיין עירוני לצריכת מים מהברז במקום מים של חברות מים מינראליים.


למה נלחמים ונגד מה? 

ההסבר הוא פשוט "מבחינה סביבתית אין שום הצדקה לשתות מים מבקבוקבקים" טוען אבי בלאו, מרצה סביבתי באוניברסיטת תל אביב בראיון לעיתון דה מרקר.

הסיבה היחידה שבגללה אנשים כן שותים מים מינראליים היא החשש שמים רגילים מזוהמים בגלל הזיהום המגיע מהתעשיות השונות. לכן הם ממהרים לרכוש מתקני מים ביתיים או צורכים מים מינראליים בבקבוקים.

אך האמת היא, שגם בעולם (ולאחרונה בישראל) עולים יותר ויותר קולות, שקוראים לחזור אל השורשים, לחזור אל צריכת מים מהברז. ההסברים שהם נותנים, הם מגוונים:

  • תעשיית המים המבוקבקים מרוויחה הוא קרוב ל90 מיליארד דולר בשנה. ולמעשה אפשר למצוא מים מינרליים בכל מקום ולא בהכרח רק של חברות מים "רגילות", אלא גם של מותגים אחרים, כגון קוקה קולה. לטענת המתנגדים, נוצרה תלות באותן חברות, תלות צרכנית ותודעתית.
  • בציבור נוצרה תחושה שלא סביר שאזרחים ישלמו על מים, שהינם מצרך ציבורי לכל דבר. על כל ליטר מים מינרליים משלם הצרכן פי 1000! יותר מאשר משלמת החברה על כמות דומה.
  • לצד היתרונות הבריאותיים לכאורה, חברות מים מינרליים יוצרות נזק סביבתי עקב כמות הבקבוקים שהן מוכרות. לסבר את האוזן, כמות הבקבוקים בשנה מגיעה ליותר מ2.5 מיליון טונה פלסטיק, כאשר רק 20 אחוז מהם מגיעים למחזור.


אז מה אפשר לשתות במקום?

ובכן בלונדון כבר הגיעו לפתרון והחליטו להקים רשת ברזיות עירונית, שתאפשר לאזרחים לעצור לשתות כמה שהם רוצים בלי שיצטרכו לרכוש בקבוקי מים. בארץ לעומת זאת משרד הבריאות יצא לקמפיין בעד צריכת מים מהברז (באופן אבסורדי, מנגד מפרסמת רשות המים קמפיין שבישראל אין הרבה מים...)

הקמפיין עצמו עדיין לא שינה את הקערה, ועל פי נתוני דן אנד ברדסטרייט כפי שפורסמו בנובמבר האחרון, 41 אחוז עדיין צורכים מים מינרליים ורק 29 אחוז צורכים מי ברז (קרוב ל17 אחוז צורכים מים באמצעות מתקני מים אחרים).

הסיבות הן, חוסר האמון של הציבור ברשויות ובקמפיינים שמורים על כך שמי ברז אכן נקיים, והירידה במקביל בכמות הצריכה במשקאות מוגזים.

לסיום, יש לציין, שהמאבק בין חברות מים מינרליים למיניהן, משרדי הממשלה וציבור צורכי מי ברז, נמצא בעיצומו, אך נדמה שבעולם הכף כבר מתחיל להיות מוכרע לטובת הציבור שמעדיף מי ברז. בארה"ב למשל סלבס בחרו בצד של מי ברז, ומנסים למשוך את הציבור לצד שלהם.


בלונדון ובניו יורק, העיריות המקומיות כבר פועלות נגד צריכת מים מינרליים, בישראל, עיריית תל אביב הוגיעה שבעת ישיבות העירייה , ישתו המשתתפים רק מים מהברז
08/02/2011    watersupply.co.il
פורום טיהור מים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר watersupply.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
Copyright © 2022 watersupply.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מתקני מים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום המתקני מים
מבצעים אטרקטיבים של חברות מים מינרליים! השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים רק עם חברות המים האמינות והטובות בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!